Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Pevné disky

Ako vybrať pevný disk?

Ak si neviete vybrať pevný disk, najskôr si ujasnite, akú kapacitu (veľkosť) by mal mať a tiež akú čiastku ste ochotní investovať. Potom sa môžete sústrediť na doplnkové faktory, ako je rýchlosť pevného disku a druh pevného disku. Tiež je dôležité vedieť, s akým zariadením budeme pevný disk používať – či s počítačom alebo s notebookom. Ďalším kritériom je aj forma pevného disku, teda či by mal byť interný alebo externý. Rozlišujú sa disky s pohyblivými časticami, známe ako HDD, a pevné disky bez mechanických častíc, označované ako SSD.

Rýchle odkazy:
Interné disky 
Externé disky
Interní disky od 1TB
Externí disky od 500GB
Lacné disky do 40 €

 

Kedy zvoliť interný a kedy externý pevný disk?

Položme si základnú otázku. Chceme pevný disk interný alebo externý? Interný pevný disk si vyberieme, ak ho budeme chcieť používať neustále, či už v počítači, notebooku alebo v multimediálnom prehrávači. Externý pevný disk si vyberieme, ak chceme svoje dáta napr. zálohovať alebo prenášať či vymieňať so svojimi známymi.

externý disk | interný disk | SSD disk

Aký veľký by mal byť pevný disk?

Hlavnou funkciou pevného disku je zálohovanie dát, ako sú fotografie, domáce videá, filmy alebo pesničky. Preto je lepšie, keď má pevný disk vyššiu kapacitu. Avšak vyššia kapacita znamená väčšiu finančnú investíciu. 

Aké sú druhy pevných diskov?

Pre pevné disky je delenie nasledujúce:

Disky do počítača, Externé disky, Disky do notebookov, Disky do serverov

Pevné disky majú aj rôzne veľkosti – 1.8“, 2.5“ a 3.5“ pre rôzne zariadenia tj. notebooky, počítače, ale aj videokamery alebo multimediálne prehrávače, a rýchlosti otáčok, tj. 5400, 7200 aj 15 000 otáčok za minútu.

Čo sú to SSD disky?

Ak si chcete svoje dáta uchovať na dlho a nemať o ne strach, kúpte si SSD disk. Jedná sa o disk bez mechanických pohyblivých častíc tak isto ako je to aj u flashdiskov. Ako ďalší argument na zakúpenie SSD disku môže byť potreba vyššej rýchlosti čítania a zápisu, kedy tieto disky dosahujú väčšinou 2-3x vyššiu rýchlosť a to ako pri čítaní, tak pri zápise, ako klasické HDD. Tento zoznam skvelých vlastností je však vykúpený cenou SSD diskov, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako u klasických diskoch.

Pevné disky delíme na klasické HDD (harddisky) a SSD (solid state drive) disky. SSD disky sa delia na interné a externé. Rozlišujú sa aj podľa typu rozhrania Serial ATA II,III, PCI-Express, Mini PCI-E, ExpressCard. SSD disky sú extrémne odolné proti nárazom a oproti klasickým pevným diskom sú oveľa rýchlejšie. V dnešnej dobe sú interné SSD disky súčasťou výbavy moderných notebookov.

 

Slovník výrazov

MB, GB, TB
Jednotky používané na kapacitu napr. pamätí, pevných diskov, flashdiskov či pamäťových kariet. Jeden TB (Terabyte) je 1 024 GB (Gigabyte). Jeden GB je 1 024 MB (Megabyte).

 

Serial ATA
Serial ATA alebo SATA je druh radiča integrovaný na základnej doske, ktorý umožňuje pripojenie pevného disku s identickým rozhraním. V ponuke môžete nájsť rôzne druhy rozhrania Serial ATA, a to I., II. a III. Rozdiel je len v prenosovej rýchlosti, ktorá je u SATA I. až 1.5 Gb za sekundu a u SATA II. až 3 Gb za sekundu. Najnovšie základné dosky podporujú rozhranie SATA III., ktoré využíva rýchlosť 6 Gb za sekundu.

 

HDD a SSD
Pamäťové úložisko pre rôzne aplikácie a dáta. Majú rôzne kapacity a využívajú rôzne rozhrania. Môžu byť interné alebo externé. Externe sa pripájajú cez USB konektor. Rozdiel medzi HDD a SSD je v tom, že SSD disky sú vyrobené bez pohyblivých častíc, a preto sú odolnejšie.

 

Zálohovanie dát
Zálohovanie dát znamená ukladanie dát (fotografií, videí, textových súborov, prezentácií atď.), alebo celého systému. Dáta sa zálohujú preto, aby sme o ne neprišli. Zálohu je možné previesť napr. na externý pevný disk či CD alebo DVD.

 

SAS
SAS tj. Serial Attached SCSI je zbernica, ktorá vedľa rozhrania IDE či Serial ATA slúži na presun dát do a z úložných zariadení, ako sú pevné disky alebo páskové jednotky.

 

PATA (IDE)
Jedná sa o zbernicu, ktorá bola používaná v minulosti na prepojenie pevného disku a základnej dosky. Dnes ju výrobcovia nepodporujú, a preto ju na nových základných doskách nenájdete. Pevné disky s týmto rozhraním sú stále v predaji.

 

PCI-Express
Jedná sa o slot na základnej doske. Pevné disky sa do tohto slotu pripájajú z dôvodu využitia ich maximálnej rýchlosti.

 

Mini PCI-E
Rozhranie, ktoré nájdete na notebookoch. Vďaka tomuto rozhraniu je možné využiť maximálnu rýchlosť SSD v notebookoch.

 

ExpressCard
ExpressCard je rozširujúci slot v notebooku, do ktorého sa dá vložiť napr. SSD disk (v prevedení pre ExpressCard).


Vybrať pevný disk podľa parametrov

Autor: Czech Computer s.r.o.
 

Porovnať pevné disky