
Bez interného pevného disku sa nezaobíde žiadny používateľ počítača ani notebooku. Akonáhle prestane fungovať, nefunguje ani samotné zariadenie. Keď sa vám disk pokazí, alebo už vám pôvodný nestačí, poradíme vám, ako vybrať pevný disk tak, aby spĺňal vaše požiadavky.
- Regina, redaktorka Heureka.sk
- Doba čítania: 5 minút
Typy pevných diskov

HDD
Pevný disk HDD funguje na princípe kombinácie rotujúcich platní zhotovených z magneticky citlivého materiálu, ktoré sú v kontakte s čítacími a tiež zapisovacími hlavami.
Veľká kapacita
Cenovo výhodný
Nižšia rýchlosť
Nutnosť otáčania platní
Hlučný
Náchylnejší na poškodenie

SSD
Pevný disk SSD nemá na rozdiel od HDD disku pohyblivé platne, vďaka čomu je tiež spoľahlivejší a odolnejší. Dáta sa ukladajú do NAND flash pamäte.
Vysoká rýchlosť prenosu dát
Odolný
Malá spotreba
Menšia veľkosť
Tichý chod
Vysoká obstarávacia cena

SSHD
SSHD je hybridný pevný disk, ktorý spája výhody oboch predchádzajúcich technológií. SSD časť zariadenia je využívaná pre často používané dáta, vďaka čomu sú ihneď k dispozícii.
Rýchle načítanie dát
Slušný výkon
Vyššia obstarávacia cena oproti HDD
Aký pevný disk vybrať do notebooku?
Zatiaľ čo interné pevné disky sa pripájajú cez internú počítačovú zbernicu typu SATA alebo PCI Express, externé pevné disky sa pripájajú cez vonkajšie zbernice, najčastejšie cez USB. Pevný disk do notebooku 2,5″ využíva výhradne zbernicu SATA - pokiaľ teda vlastníte notebook so zbernicou PCIe, kúpte si SSD disk typu M. 2 NVMe.
Pevný disk - parametre
Rýchlosť a prístupová doba
Rýchlosť
Používame dve základné metriky a to megabajty za sekundu (MB/s) a počet operácií za sekundu (IOPS). Pokiaľ hľadáte disk pre domáce využitie, vystačíte si s informáciou o rýchlosti v megabajtoch za sekundu. Ak hľadáte disk pre serverové využitie, potom sa zamerajte na počet operácií.
Prístupová doba
Prístupová doba (ms) nám udáva čas, ktorý je potrebný, kým sa požadovaný blok dostane pod takzvanú hlavu. Zároveň oznamuje čas potrebný na presun týchto hláv na určenú stopu alebo valec. Špičkové disky mávajú rýchlosť od 4 ms, tie menej výkonné obvykle cez 10 ms.
Cache a kapacita
Cache
Cache alebo vyrovnávacia pamäť ovplyvňuje výkon disku. Jej hlavnou úlohou je dočasná úschova dát. Vyrovnávacia pamäť slúži na to, že sa do nej dáta rýchlo nahrajú a potom sa z nej ďalej nahrávajú na cieľové miesto. Taký princíp zapisovania dát platí u HDD aj SSD diskov. Bežná veľkosť cache sa pohybuje medzi 64 a 128 MB.
Kapacita
Kapacita disku zohráva dôležitú úlohu. Je jasné, že čím väčšiu kapacitu bude disk mať, tým viac dát sa vám do neho zmestí. Bežný užívateľ si vystačí približne s 2 TB (1 TB = 1000 GB).
V praxi je potrebné počítať s tým, že napríklad stiahnutá hudba vám zaberie oveľa menej miesta ako stiahnutý film.
- Operačný systém - zaberie približne 20 GB
- Programy - zaberajú desiatky až stovky GB
- Hry - môžu zabrať až 100 GB
- Hudba - hudba vo vysokej kvalite zaberie desiatky MB
- Filmy - v 4K kvalite film zaberie až 80 GB

Súborové systémy
Najpoužívanejšími súborovými systémami vo Windows sú FAT32 a NTFS.
FAT32
- Starší operačný systém
- Maximálna veľkosť súboru je 4 GB
- Maximálna veľkosť zväzku disku je 10 000 GB
NTFS
Novší operačný systém s lepším zabezpečením
Maximálna veľkosť zväzku disku je neobmedzená
Počet otáčok a hlučnosť
Počet otáčok
Tento parameter je relevantný iba v prípade platňových diskov. Čím viac otáčok za minútu HDD disk má, tým bude výkonnejší, avšak hlučnejší.
- 7 200 - výkonné disky používané predovšetkým do stolných PC
- 5 400 - svoje využitie nájdu hlavne v notebookoch, pretože majú nižší výkon, ale zároveň sú aj menej hlučné
- 10 000 - využívajú sa predovšetkým na prevádzkovanie serverov
- 15 000 - extrémne výkonné disky pre serverové využitie
Hlučnosť
Ak máte radi ticho a pokoj, potom u vás môže zohrať veľkú úlohu aj hlučnosť pevného disku. Tá sa delí do dvoch kategórií a to hlučnosť pri záťaži a hlučnosť pevného disku v pokoji.
Čo znamená, keď pevný disk disponuje flash modulom? Takýto pevný disk je rýchlejší, spoľahlivejší, s nižšou spotrebou a zároveň vysoko výkonný.
Rozhranie a flash pamäť
Rozhranie
Každý pevný disk, či už interný alebo externý, potrebuje k svojmu správnemu fungovaniu prívod elektrickej energie. Pri externých diskoch sa najčastejšie používa USB 3.0. Ale aké rozhranie využívajú pevné interné disky?
- SATA III - slúži na pripojenie klasických diskov
- NVMe - určené pre SSD disky
- M.2 (NGFF) - moderné rozhranie disponuje vyššou prenosovou rýchlosťou, kompaktnosťou a dlhodobou spoľahlivosťou
Flash pamäť
Flash pamäť NAND rozdeľujeme do 4 hlavných kategórií:
- SLC (Single-Level Cell) - v každej bunke sa uchováva jeden bit; nižšia spotreba energie a vyššia trvanlivosť buniek
- MLC (Multi-Level Cell) - v každej bunke sa nachádzajú dva bity; nižšia prenosová rýchlosť a nižšia trvanlivosť buniek
- TLC (Triple_level Cell) - v každej bunke sa uchovávajú tri bity; nižšia prenosová rýchlosť a zároveň vyššia chybovosť
- QLC (Quad Level Cell) - v každej bunke nájdeme štyri bity, preto je tiež najpomalšia a najlacnejšia
Životnosť
Výrobcovia udávajú životnosť diskov obvykle okolo 10 rokov. Veľmi však záleží na prašnosti a teplote prostredia. Nie je výnimkou, že vám disk môže odísť pokojne už po 5 rokoch. Ak máte doma nejaký starší disk, oplatí sa vám spustiť program na analýzu disku, ktorý dokáže vyhodnotiť všetky prípadné chyby.
Životnosť SSD disku je limitovaná formou maximálneho objemu zápisu, ktorý disk znesie. Tieto hodnoty sa väčšinou pohybujú medzi 60–200 TB. Často sa stáva, že máte disk v záruke, ale prekročili ste limitný počet zapísaných dát. V tomto prípade si ale nemôžete u výrobcu disku uplatniť záruku.
Príslušenstvo
Najčastejšie otázky
Tá sa hodí v prípade, že potrebujete váš pevný disk naklonovať. Jednoducho vložíte nový aj starý disk do dokovacej stanice a vyberiete, z ktorého disku sa bude kopírovať, a na ktorý disk sa bude ukladať. Pri výbere dokovacej stanice si ale dajte pozor na to, akú kapacitu diskov podporuje.
Na tento účel si môžete zaobstarať ochranný box, ten zaistí jeho ochranu. Výrobcovia dnes už vyrábajú aj veľmi designové boxy.
HDD a SSHD disky si najčastejšie zaobstaráte v rozmere 3,5 palcov. Tie sa však do notebooku nezmestia. Naopak SSD disky majú rozmer 2,5 palcov, čo je štandardná veľkosť.